OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Cílem ankety je zjistit aktuální pořadí jednotlivých distribucí v našich česko-slovenských zemích. Určitě ale budou zajímavé i absolutní hodnoty, kolik má která distribuce uživatelů. A v neposlední řadě je součástí ankety i malý demografický profil uživatelů Linuxu. Nebojte se, anketa je naprosto anonymní.
Anketa probíhá od pondělí 8. března do středy 17. března 2004. Poté bude uzavřena a provedena analýza dat. Výsledky se dozvíte na našem portálu. Jejich součástí bude i archiv se všemi hlasy, takže kdokoliv bude mít moci provést vlastní hlubší analýzu.
Účast v anketě je dobrovolná. Chceme získat co nejpřesnější data, proto spoléháme na vaši poctivost a čestnost. Takže každý hlasujte sám za sebe a jen jedinkrát. Pro jistotu jsem přesto zavedl tři úrovně ochrany před vícenásobným hlasováním. Jednou z nich je i blokace IP adresy na určitou dobu. Důvody najdete v této diskusi.
Pokud dostanete zprávu, že IP adresa je blokována, přestože jste ještě nehlasovali, jedná se nejspíše o náhodné přidělení stejné dynamické IP adresy (typicky modemy) nebo NAT (překlad adres) v počítačové síti. Pak prosím vydržte a zopakujte hlasování později. Anketa trva deset dní, takže času budete mít dost.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: